gototopgototop

Бузина чорна (Родина жимолостеві)

Бузина чорна (Родина жимолостеві)

Бузина чорна часто зустрічається в підліску листяних і мішаних лісів, по чагарниках та узліссях майже по всій території України. Це гіллястий кущ 5-5,5 метрів заввишки з великими супротивними, непарноперистими, гостропилчастими листками, які при розтиранні мають неприємний запах. Квітки бузини п’ятичленні, зібрані в багатоквіткові щитковидні волоті. Цвіте рослина в травні-червні, запилюється комахами. Плоди — кулясті кістянки, соковиті, яскраво забарвлені. Їх охоче поїдають птахи, які й поширюють насіння. Плоди бузини мають характерний солодко-кислий смак і своєрідний аромат. Свіжими їх не споживають, а готують з них варення, киселі тощо. Квітки та листки бузини використовують для лікування різних хвороб.

У листяних та мішаних лісах росте також бузина червона, що відрізняється від попереднього виду червоними кістянками, суцвіття - щільна яйцеподібна волоть, серцевина бурувата. Росте в підліску листяних і мішаних лісів. Тіньовитривала рослина. Поширена у лісових і лісостепових районах України. А на забур’янених місцях та по узбіччях доріг росте бузина трав’яниста, багаторічна трав'яниста світлолюбна рослина поширена по всій Україні.

Практичне використання. Харчова, медоносна, лікарська, фарбувальна, ефіроолійна, інсектицидна і декоративна рослина. Плоди мають характерний солодко-кислий смак і своєрідний аромат. У свіжому вигляді вони не їстівні. Але зібрані в стадії повної стиглості використовуються для технічної переробки (виробництво вин, наливок, лікерів, варення, желе, мусів, киселів, чайно-кавових сурогатів, спирту, начинок для цукерок і пирогів). Згущеним соком підфарбовують червоні вина. Для приготування харчових продуктів плоди бузини краще змішувати з іншими дикорослими і культурними плодами.

У лікеро-горілчаному та кондитерському виробництвах широко застосовуються квітки бузини - для ароматизації шампанських вин і коньяків. Бузина чорна - весняно-літній медонос, що дає підтримуючий взяток. Одна квітка її виділяє 0,16 мг нектару, який містить 23 % цукру. Один гектар суцільних насаджень виділяв 85 кг нектару.

У науковій медицині застосовують квітки, квіткові бруньки й листки. Їх використовують як потогінний і сечогінний засіб, при простуді, кашлі, для інгаляції та полоскань, а препарати з них - при ларингітах, бронхітах, грипі, захворюванні нирок і сечового міхура, при невралгіях. Листки містять алкалоїд самбунігрин, альдегіди, ефірну олію, вітамін С (близько 280 мг%), каротин (14-50 мг %) . У корі містяться ефірні олії, холін, фітостерин, цукри, кислоти, пектинові й дубильні речовини.

У листках бузини чорної і трав'янистої містяться алкалоїд коніїн і глюкозид самбунігрин, який відщеплює синильну кислоту (10 мг на 100 г свіжих листків). Тварини не зачіпають цих рослин через синильний відштовхуючий запах.

У народній медицині листки і кора рекомендуються при ревматизмі, подагрі, артритах, водянці, діабеті, зовнішньо при болях у вухах, рожистих запаленнях, опіках, геморої, простудах. Плоди бузини застосовують для фарбування шовкових тканин у червоний колір. Квітки збирають для добування ефірної олії. Сухі квітки містять 0,027% ефірної олії з терпенами і парафіноподібними речовинами, кавову, валер'янову, яблучну, оцтову кислоти і дубильні речовини.

За літературними даними, бузина чорна має фітонцидні й інсектицидні властивості. Її рекомендують застосовувати проти агрусової п'ядениці, чорносмородинового кліща. Маючи специфічний запах, бузина відлякує пацюків і мишей, часто її гілками обв'язують стовбури плодових дерев від пошкодження гризунами.

Як декоративна рослина вона придатна для живоплотів і поодиноких насаджень. Вводиться як підлісок у ґрунтозахисних протиерозійних насадженнях. Деревина бузини жовта або біла, легка, блискуча, використовується для дрібних виробів, іграшок. Порожнисті стебла бузини використовують для виготовлення народних музичних інструментів, серцевина стебла - в мікроскопічній техніці. Бузина червона не має лікарських і харчових властивостей, ціниться як інсектицидна і фітонцидна рослина, взимку плоди її є добрим кормом для птахів. Інколи на ній бджоли збирають падь, яку виділяють попелиці. Бузина трав'яниста - отруйна рослина, містить коніїн і глюкозид салібунігрин, є дані про лікування нею хронічних форм невралгії, водянки та хвороб нирок.

Література: Ю.Я. Єнін "Рослини наших лісів", http://uk.wikipedia.org/wiki/Бузина_чорна

 

 

 


... ...

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Птахи України

Всі птахи України